Jak vzniká alergie?

Každý druhý Evropan trpí nějakou formou alergie. Počet alergiků přitom každým rokem stoupá a stále častěji bývají postiženy také děti. Víte, co za vznikem alergie stojí?

Jak vzniká alergie?

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Imunitní systém a jeho nepřiměřená reakce

Podstatou alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému jedince na setkání s určitými látkami. Tyto látky se nazývají alergeny. Alergenem může být jakákoli látka, ale většina z nich bývá biologického původu. Tyto látky jsou pro organismus za normálních okolností neškodné, a to i ve velkém množství, a běžně se vyskytují v okolním prostředí. Když alergen pronikne do organismu zdravého člověka, jeho imunitní systém nespustí proti této látce žádnou reakci. Pokud ale pronikne byť jen malé množství alergenu do organismu alergika, jeho imunitní systém se aktivuje a vyvolá imunitní odpověď. Tato odpověď má dvě fáze:

 1. Senzibilizace neboli zvýšení citlivosti. Během této fáze se tvoří protilátky proti alergenu a ty se pak navážou na některé buňky imunitního systému.
 2. Samotná alergická reakce. Ke druhé fázi dochází, když se organismus znovu setká s alergenem. Protilátky se uvolní z vazby na buňky imunitního systému, které se tím aktivují a začnou produkovat různé substance – např. histamin. Výsledkem působení těchto látek jsou projevy alergie, jako rýma, vyrážka, škrábání v krku, slzení a štípání očí atd.

Nejčastější alergeny

 • Pylová zrna,
 • části těl a výměšky roztočů,
 • plísně,
 • některé potraviny – zejména oříšky, mléko a vejce,
 • srst psů, koček, morčat a dalších „chlupatých“ zvířat,
 • včelí a vosí bodnutí,
 • některé léky – hlavně antibiotika, lokální anestetika (látky k místnímu znecitlivění) a dezinfekční prostředky.

Projevy alergie

Alergické reakce se mohou projevovat dvěma způsoby:

 1. Lokální projevy – jsou mnohem častější a patří mezi ně např. rýma, kýchání, škrábání v nose, slzení, štípání očí, kašel, vyrážka, otoky, ztížené dýchání, zvracení nebo průjem.

 2. Celková alergická reakce – projevuje se anafylaktickým šokem. Je to život ohrožující stav, při kterém dochází k poklesu krevního tlaku, k poruchám dýchání, k masivním otokům až ke ztrátě vědomí. Anafylaktický šok se může objevit např. u lidí alergických na včelí bodnutí, proto by s sebou měli nosit adrenalinové pero (speciální injekce, která obsahuje lék adrenalin). Anafylaktický šok je sice závažný, naštěstí ne příliš častý projev alergie.

Jak poznám, na co jsem alergický?

Hledání alergenu zodpovědného za vaše potíže může být někdy oříšek. Napovědět vám může např. to, jestli se vaše příznaky vyskytují jen na jaře a v létě, nebo v průběhu celého roku. Zda máte příznaky po celý den, nebo jen v určitou dobu, jestli se objevují spíše venku, nebo doma, popřípadě v práci. Dále jestli se objeví po nějakém jídle, pití nebo po pohlazení domácího mazlíčka. Každopádně, pokud si myslíte, že máte alergii, navštivte alergologa. Odborník s vámi důkladně probere vaše potíže, vyšetří vás, provede kožní testy na alergeny a v případě nutnosti udělá další vyšetření potřebná ke stanovení té nejlepší léčby právě pro vás.

(mev)

Zdroj: www.allergyuk.org

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 9

Čtěte také

Jaké alergie se dají léčit alergenovou imunoterapií?

Jaké alergie se dají léčit alergenovou imunoterapií?

Neviditelná hrozba? Domácí alergeny!

Neviditelná hrozba? Domácí alergeny!

Máte alergii na břízu? Pak pozor i na jablka nebo celer!

Máte alergii na břízu? Pak pozor i na jablka nebo celer!

Astma a alergie: Souvisí spolu, ale ne vždy!

Astma a alergie: Souvisí spolu, ale ne vždy!

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!

Možnosti léčby alergie: co nabízí současná medicína?

Možnosti léčby alergie: co nabízí současná medicína?
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba