#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Atopický ekzém? Hlavně neškrábat!

Atopický ekzém? Hlavně neškrábat!

30. 11. 2015

Je vaše kůže přecitlivělá, podrážděná, vysušená a svědí? Možná trpíte atopickým ekzémem. Jeho příčina není doposud známa, ale většinou se vyskytuje společně s dalšími alergickými nemocemi, jako jsou například astma nebo chronická rýma.

Atopický ekzém se projevuje výraznou suchostí, vyrážkou a zarudnutím kůže. Pokožka nepříjemně svědí, což svádí k jejímu škrábání. Tento zlozvyk je ale velmi nebezpečný, neboť za nehty se skrývá celá řada bakterií, kterými se mohou drobné kožní ranky infikovat. Potom se na kůži, kromě zmíněných příznaků, objeví ještě drobné hnisavé pupínky. Při dlouhodobém průběhu se kůže ztenčuje a je méně odolná vůči vnějším vlivům. Onemocnění probíhá buď chronicky, nebo může střídavě mizet a znovu se vracet. Trápí především děti, ale mohou se s ním potýkat i dospělí. Dobrou zprávou ovšem je, že v pubertě se stav obvykle zlepší nebo ekzém dokonce úplně vymizí.

Pečujte o sebe

Pokud trpíte atopickým ekzémem, kůže je extrémně citlivá. Vaše potíže mohou zhoršit následující faktory:

  • alergeny, jako jsou částečky prachu nebo zvířecí srst,
  • agresivní mýdla a parfémy s obsahem alkoholu,
  • dezinfekční prostředky a chemikálie,
  • změny počasí, zejména podzimní sychravo,
  • stres a nervozita, které vedou k častějšímu škrábání,
  • alergická reakce na určité potraviny, například ryby, buráky, mléko nebo sójové produkty,
  • kožní infekce,
  • přílišná hygiena – intenzivní mytí či sprchování vede ke zvýšenému odpařování vody z povrchových vrstev kůže.

Z výše uvedeného je zřejmé, že kůže s ekzémem vyžaduje zvláštní péči. Používejte nedráždivá a zvláčňující mýdla a vyhýbejte se alergenům. Pokud je venku nevlídno, noste rukavice. Nezapomínejte relaxovat, duševní pohoda se odráží i na stavu kůže.

Kdo maže, ten jede

Na ekzém platí několik opatření. Nevystavujte kůži horké vodě, která zbytečně vysušuje. Postižená místa jen jemně otírejte suchým ručníkem (nedrhněte!). Bezprostředně po koupeli a co nejčastěji během dne kůži promazávejte, abyste ji hydratovali. Noste pohodlné oblečení z přírodních a prodyšných materiálů. Jestliže se v noci nevědomky škrábete, navlékněte si bavlněné rukavice. Pokud se vaše příznaky nelepší nebo trpíte závažnou formou atopického ekzému, navštivte kožního lékaře, který vám může předepsat protizánětlivé kortikoidové masti. V léčbě se rovněž užívají léky zvané antihistaminika, které blokují alergickou reakci.

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com