Alergie na plísně: jak se jim bránit?

Tato přecitlivělost se nejčastěji projevuje dýchacími problémy v podobě rýmy, kašle nebo dušnosti. Potíže se mohou objevovat celoročně, většinou se však zhoršují ve vlhkém počasí. V boji proti plísním v domácnosti i ve venkovním prostředí přitom mohou pomoci jednoduché tipy.

Alergie na plísně: jak se jim bránit?

X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Plísně jsou jednoduché malé houby. Existují jich tisíce druhů. Pro alergiky jsou významné zejména druhy „vláknitých“ plísní, které produkují takzvané spory, drobné rozmnožovací částečky neviditelné pouhým okem. Jedná se zejména o plísně rodu Alternaria, Aspergillus, Cladosporium a Penicillium. Všudypřítomné částice dýcháme všichni, jenom u náchylných jedinců však způsobí rozvoj alergických projevů. Plísně potřebují k růstu vyhovující povrch, na kterém se usadí, a také vhodné životní podmínky v podobě dostatečné vlhkosti, tepla a živin. Plísňové alergeny se přitom nacházejí doma i venku. Ve vnitřním prostředí je nejvyšší výskyt spor zejména v zimních měsících, mimo domov se největší koncentrace plísní v ovzduší objevují na vrcholu léta a v období časného podzimu, zejména za teplého a vlhkého počasí. Zajímavostí je, že ve venkovním prostředí dosahují spory často mnohem vyšších hodnot než rostlinné pyly.

Obtěžující podráždění 

Mezi nejčastější projevy přecitlivělosti na plísně patří:

 • rýma,
 • kýchání,
 • svědění nosu, rtů a v oblasti ústní dutiny,
 • pocit ucpaného nosu,
 • pálení, zarudnutí a slzení očí,
 • průduškové astma,
 • dušnost a tlak na hrudi.

Nepusťte si plíseň k tělu

 • Nejdůležitější je úklid domácnosti. Najděte všechna ložiska a odstraňte je vhodným protiplísňovým (fungicidním) přípravkem. Buďte důkladní, plísně se totiž často skrývají v rozích místností, za nábytkem, pod koberci nebo pod tapetami.
 • Druhým krokem je snížení vlhkosti v domácnosti. Ta by neměla dlouhodobě překračovat 60 %. Účinné řešení nabízí pravidelné větrání a dostatečné vytápění. S odstraněním nadbytečné vlhkosti vám může pomoci i odvlhčovač vzduchu.
 • Sledujte pravidelně pylovou informační službu a v případě vysokých koncentrací plísní v ovzduší se co nejvíce zdržujte v budovách. Předpověď si můžete nechávat posílat i formou e-mailu nebo SMS, díky čemuž budete stále v obraze. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, lze pylové zpravodajství sledovat v příslušné aplikaci.
 • Vyhýbejte se seníkům, polím se zralým neposečeným obilím, kompostům, spadanému listí či mrtvým stromům. Rostliny totiž často bývaj napadeny plísněmi.
 • Po příchodu domů si můžete umýt hlavu. Tím se zbavíte plísňových spor, které se dostaly do vlasů během dne.

V nerovném boji proti alergii na plísně však rozhodně nejste sami. Příčinu přecitlivělosti a následnou léčbu vám naordinuje specialista v oboru alergologie a imunologie. Pokud tedy často trpíte nepříjemnými příznaky v podobě rýmy, kašle nebo dušnosti, raději navštivte lékaře.

(holi)

Zdroj:
www.aaaai.org

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také

Alergenová imunoterapie může pokračovat i v těhotenství

Alergenová imunoterapie může pokračovat i v těhotenství

Potravinové alergie aneb Oběd, který může zabít

Potravinové alergie aneb Oběd, který může zabít

Sinice, řasy a další příčiny vodních alergií

Sinice, řasy a další příčiny vodních alergií

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Bolest hlavy: migréna, nebo důsledek alergie?

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!

Alergie na červené maso nebo avokádo? Ano, je to možné!

Jaro ve znamení přecitlivělosti: nejčastější travní alergeny

Jaro ve znamení přecitlivělosti: nejčastější travní alergeny
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci