Jaká jsou řešení

Respirační alergie: 3 způsoby, jak se vypořádat s jejími projevy

Většina z nás už netrpělivě čeká na příchod jara. Ne tak úplně ale stále se rozrůstající skupina alergiků. Začíná pro ně totiž období kýchání, smrkání, svědění očí a ucpaného nosu. I jedinci trpící alergií si ale mohou jaro vychutnat plnými doušky. Současná medicína totiž nabízí hned několik způsobů, jak se s projevy alergie vypořádat.

1. Omezení kontaktu s alergenem

Základem léčby každé alergie je omezení kontaktu s příslušným alergenem. V případě přecitlivělosti na domácí mazlíčky je situace poměrně jednoduchá, potíže vyřeší odchod zvířátka z domácnosti a následný úklid domova. Problém nastává u alergií na pyly. Jejich kompletní odstranění je prakticky nemožné. Pokud tedy trpíte pylovou alergií, určitě vám přijdou vhod následující doporučení:

  • Sledujte pylové zpravodajství a snažte se zůstat v uzavřených místnostech, když je koncentrace pylu v ovzduší příliš vysoká. Nejvyšší hodnoty jsou obvykle v ranních hodinách. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, můžete pylové zpravodajství sledovat v příslušné aplikaci.
  • Během pylové sezóny raději méně větrejte, tím zabráníte vstupu alergenů do místnosti. Pomoci může i čistička vzduchu.
  • Po příchodu domů si můžete umýt hlavu, tím se zbavíte pylů, které se dostaly do vlasů během dne. Nezapomínejte, že pyl ulpívá i na oblečení, převléknutí po příchodu domů by tak mělo být samozřejmostí.
  • Pylů v domácnosti se zbavíte také častějším vysáváním koberců a mytím podlah.

2. Zmírnění příznaků pomocí léků

Léky účinně zmírňují projevy, samotnou alergii ale neodstraní. V současnosti se využívají prakticky tři hlavní skupiny léčiv: antihistaminika, kortikosteroidy a přípravky snižující otok sliznice.

  1. Antihistaminika. Tyto léky blokují specifickou část imunitní reakce, která stojí za vznikem svědění a výtoku z nosu. 
  2. V případě závažnějších projevů alergie se doporučuje aplikace místních nebo celkově působících kortikosteroidů. Místní kortikosteroidy potlačují imunitní reakci v dýchacích cestách.
  3. Léky snižující otok sliznice. Většinou se jedná o přípravky, které jsou volně dostupné v jakékoliv lékárně. Svým působením snižují otok sliznice, čímž usnadňují dýchání. Přípravky by se však neměly kvůli riziku vzniku závislosti užívat dlouhodobě.

3. Alergenová imunoterapie – léčba přecitlivělosti

Alergenová imunoterapie je jediným přístupem, který se zaměřuje na „příčinu“ alergie. Metoda spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Bílé krvinky si postupně zvykají na přítomnost alergenu v organismu a přestávají reagovat vznikem zánětu. Cílem terapie je obnovit rovnováhu v organismu tak, aby byla jeho reakce na alergeny opět normální.

(holi)

Zdroj:
www.allergyuk.org

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci