#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Alergie – červené oko, které nebolí

17. 6. 2010

Období jara a léta jsou postrachem každého alergika na pyl. Nejen kýchání, vodnatá rýma a škrábání v krku znepříjemňují krásné jarní počasí. Alergický zánět se nevyhýbá ani očím. A ten může zkomplikovat nošení kontaktních čoček. <p>Alergii nemusí vyvolat jenom pyly. Mohou to být i roztoči, kosmetika, dráždivé látky například z bazénů a koupališť anebo třeba kontaktní čočky. Jejich nesprávné používání nebo nesnášenlivost materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, mohou zapříčinit spojivkový zánět.</p>

Období jara a léta jsou postrachem každého alergika na pyl. Nejen kýchání, vodnatá rýma a škrábání v krku znepříjemňují krásné jarní počasí. Alergický zánět se nevyhýbá ani očím. A ten může zkomplikovat nošení kontaktních čoček.

Alergii nemusí vyvolat jenom pyly. Mohou to být i roztoči, kosmetika, dráždivé látky například z bazénů a koupališť anebo třeba kontaktní čočky. Jejich nesprávné používání nebo nesnášenlivost materiálů, ze kterých jsou vyrobeny, mohou zapříčinit spojivkový zánět.

Postižení oka alergickým zánětem má několik typických příznaků: oči jsou červené, svědí a slzí. Jestliže se připojí bolest oka nebo obou očí a zhorší se vidění, je to příznak varovný, který se u alergie nevyskytuje. V takovém případě je vhodné vyhledat lékaře, aby vyloučil jiné onemocnění.

Obří papilární konjunktivitida je označení pro jeden druh zánětu spojivky vyvolaný nošením kontaktních čoček. Tato nemoc vzniká "poškrábáním" spojivky kontaktní čočkou nebo jako reakce obranného systému na drobounké úlomky z kontaktní čočky. K tomu obvykle dochází při nesnášenlivosti materiálu, ze kterého je čočka vyrobena, nebo při zanedbané hygieně kontaktní čočky.

Tento problém postihuje asi 1 % lidí, kteří kontaktní čočky používají. Pacienta trápí rozmazané vidění, svědění, větší pohyblivost čočky a menší pohodlí při jejím nošení. Příznaky se postupně zhoršují. Je proto důležité vyhledat lékaře. V léčbě je nejdůležitější odstranit příčinu – vyndat čočku, zvýšit péči o ni, její častější výměna a kratší doba nošení. Vedle toho se používají speciální léky.

Závažnou komplikací, která může být vyvolána kontaktními čočkami, je rohovkový vřed. Nesprávně používaná kontaktní čočka poruší povrch rohovky a tím vytvoří vstupní místo pro infekci. Vřed je obvykle viditelný pouhým okem. Vypadá jako žlutá skvrna na rohovce. Oko je bolestivé, slzí, člověk se vyhýbá světlu. Spojivka je červená, zduřelá. Oční víčka jsou oteklá. Důležité je zahájit včas léčbu antibiotiky. Problémem je, že se vřed často hojí jizvou, která zhoršuje vidění, a dokonce může končit slepotou.

(syna)

Zdroj:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.patient.co.uk