#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Citlivost alergika se během života mění – ne vždy ovšem k lepšímu

Citlivost alergika se během života mění – ne vždy ovšem k lepšímu

4. 7. 2008

Některé alergie samy vymizí, jiné se ale zase mohou objevit. Předpovědět, jaký bude průběh alergie u jednotlivých pacientů, je velmi obtížné.

Některé alergie samy vymizí, jiné se ale zase mohou objevit. Předpovědět, jaký bude průběh alergie u jednotlivých pacientů, je velmi obtížné.

Alergie je totiž podmíněna řadou faktorů. K hlavním patří dědičné vlohy, kvalita okolního prostředí, strava, celkový způsob života. Nesmíme zapomenout ani na to, že průběh alergie je ovlivňován také léčbou. Každý z těchto faktorů může vývoj alergie významně ovlivnit.

Alergikem už v děloze?

K první senzibilizaci dochází u dítěte již během nitroděložního života. Samotné alergické onemocnění potom začíná zpravidla nejdříve v 6. měsíci věku a během dalších několika let se jeho projevy stabilizují do podoby, která potom může přetrvávat až do dospělosti.

V nejranější fázi života alergizují především potraviny. Jejich druhé nejvýznamnější období potom nastává až ve zralé dospělosti. Alergeny, které jsou vdechovány, začínají senzibilizovat později, od předškolního věku. Jsou to pyly, roztoči, zvířecí a plísňové alergeny.

K senzibilizaci kontaktem s alergenem dochází většinou až v dospělosti. Podstata imunologické reakce je tu jiná než u ostatních forem alergie. Reakce nevzniká okamžitě, ale až za několik dní po prvním kontaktu s vyvolávající látkou. Většinou je také ohraničena na místo kontaktu.

Reaktivitu organismu kromě styku s alergeny ovlivňují i obecné faktory:

  • znečištění ovzduší – zejména tabákovým kouřem, exhalacemi dieselových motorů, oxidy síry a dusíku,
  • životní styl,
  • způsob výživy,
  • prodělané infekce.

Pokud dojde ke spolupůsobení nepříznivých faktorů okolí a alergenů, je u vnímavého jedince senzibilizace mnohem snazší než bez těchto vlivů.

Naopak vlivem včasné a správné léčby je možné do určité míry zabránit jak senzibilizaci pacienta na nové alergeny, tak vývoji alergického onemocnění k závažnějším formám. Podstatu alergického onemocnění – změněnou imunitní reaktivitu – se sice většinou vyléčit nepodaří, můžeme však velmi úspěšně léčit její projevy v podobě alergických onemocnění.

(van)