#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Možnosti léčby alergie: co nabízí současná medicína?

Možnosti léčby alergie: co nabízí současná medicína?

30. 4. 2015

Dávno pryč jsou doby, kdy byly alergie zahaleny neproniknutelnou rouškou tajemství. Moderní vědecké poznatky odhalily mnoho dílků složité skládanky alergických nemocí. Lékaři tak díky tomu mají v rukou bohatý arzenál léků, jejichž účinky úspěšně potlačují projevy přecitlivělosti u dětí i dospělých.

Problém vyspělých zemí

Výskyt alergických onemocnění v poslední době raketově stoupá. Odhaduje se, že přecitlivělostí na různé složky životního prostředí trpí asi třetina populace vyspělých zemí. V rozvojových oblastech jsou alergie poměrně vzácnějším problémem. Alergie se tak dá považovat za určitou formu civilizační choroby. Proč tomu tak je, zatím není jasné. Podstatné je, že moderní medicína oplývá širokým spektrem léků, jež dokážou potlačit projevy přecitlivělosti. V současnosti existuje i definitivní řešení alergických projevů, takzvaná alergenová imunoterapie. Podstata této metody spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce.

Léčba alergií

  • Omezení kontaktu s alergenem. Základem léčby každé alergie je omezení kontaktu s příslušným alergenem. V případě přecitlivělosti na domácí mazlíčky či určité složky potravy je situace jednoduchá. Problém nastává například u alergií na pyly. Jejich kompletní odstranění je prakticky nemožné. V tomto případě však mohou pomoci symptomatické léky nebo alergenová imunoterapie.
  • Symptomatická léčba. Antihistaminika jsou léky blokující specifickou část imunitní reakce. Léčiva jsou široce používána v léčbě alergické rýmy, kopřivky, ale i lékových a potravinových alergií. Antihistaminika potlačují svědění a další nepříjemné projevy přecitlivělosti. Mezi alergiky jsou oblíbená především díky vysoké účinnosti a minimálnímu množství nežádoucích účinků. Kortikosteroidy potlačují funkci imunitního systému, čímž zabraňují vzniku alergické reakce na konkrétní alergen. Steroidní hormony nalézají široké uplatnění v léčbě alergií. Ve formě krémů a mastí se používají především pro léčbu ekzémů a atopické dermatitidy. Pro léčbu alergické rýmy a astmatu se aplikují ve formě sprejů. Při závažných alergických reakcích se podávají celkově, ve formě infuzí nebo tablet.
  • Alergenová imunoterapie. Podstata této metody spočívá v postupném podávání zvyšujících se dávek alergenu, což vede k rozvoji tolerance vůči cizorodé látce. Alergenová imunoterapie je jediným přístupem, který se zaměřuje na příčinu alergie.
  • Léčba astmatu. Bronchiální astma je obtěžujícím onemocněním, které postihuje průdušky. Základ léčby tvoří kortikosteroidy a takzvaná beta-sympatomimetika. Jejich působením dochází k rozšíření průsvitu dýchacích cest, díky čemuž ustoupí dušnost. Mezi obdobími záchvatů se široce využívají antileukotrieny (montelukast, zafirlukast) a stabilizátory membrány žírných buněk (kromoglykát sodný). Obě skupiny léčiv mají za úkol potlačit nežádoucí působení imunitního systému, které vede k rozvoji astmatického záchvatu. Oproti symptomatickým lékům tak potlačuje „přehnanou“ reakci imunitního systému, a ne pouze projevy alergických reakcí.

Léčba alergií je v současné době velmi bezpečná a vysoce účinná. Volba přípravku však závisí na potřebách konkrétního pacienta. Pokud trpíte alergií i vy, neváhejte a navštivte svého alergologa. Neexistuje totiž žádný rozumný důvod, proč kvůli projevům přecitlivělosti trpět.

(holi)

Zdroj: www.aaaai.org