Pylový atlas

ambrózie (AMBROSIA L.)

Jednoleté vysoké byliny z čeledi hvězdnicovitých. Obě ambrózie jsou původně severoamerické druhy, které jsou do střední Evropy zavlékány a expanzivně se šíří hlavně v teplejších oblastech. V ČR je výskyt soustředěn do Polabí, na Ostravsko a kolem velkých měst (Praha, Brno). Na Slovensko zasahuje souvislejší výskyt z Maďarska do Podunajské nížiny a Potisí. Ambrózie osidlují hlavně antropogenní stanoviště, jako železniční náspy a nádraží, překladiště, okolí komunikací a skladiště, rumiště a pod.

ambrózie

Zkřížené reakce
Artemisia vulgaris - Solidago canadensis - Iva xanthiifolia - Plantago lanceolata - Matricaria chamomilla (pelyněk černobýl - zlatobýl kanadský - pouva řepňolistá - jitrocel kopinatý - heřmánek pravý. Melouny a banány mohou u některých jedinců přecitlivělých na pyl ambrózie vyvolávat orofaryngeální pruritus (orální alergický syndrom) a/nebo rýmu.

Alergologický význam
Jeden z nejvýznamnějších pylových alergenů především v řadě oblastí Severní Ameriky, v posledních letech ale také na jihu Evropy a v Maďarsku. V České republice a na Slovensku zatím význam omezený, vzhledem k expanzívnímu šíření ambrózie po Evropě s velmi rychlou alergizací citlivé populace ovšem nelze tento alergen podceňovat ani v našich podmínkách.

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity