Aktuální pylový zpravodaj 26. 3. 2018 - 1. 4. 2018
Dominantní alergeny:
olše, líska, topol
Pylová předpověď na další období:

Pro nejbližší období neočekáváme vzhledem k předpokládanému pokračování chladného a deštivého počasí žádné významnější změny v koncentraci ani spektru vzdušných pylových alergenů. Alergenů bude v ovzduší stále spíše malé, maximálně středně velké množství. Dominantními alergeny budou i nadále pylová zrna olše. Pylu lísky bude ubývat, naopak přibude pylu topolů. Nejhojněji bude v ovzduší zastoupen pyl minimálně alergizujícího tisu a zahradních cypřišovitých. Koncentrace vzdušných alergenů bude silně závislá na aktuálním počasí. Po oteplení se začnou objevovat také pylová zrna jasanu. Pylová zrna břízy, nejsilnějšího jarního alergenu, budou připravená k uvolnění do vzduchu v prvním týdnu dubna. K uvolnění pylu a zahájení pylové sezóny břízy poté dojde při vhodných povětrnostních podmínkách, tedy při teplém, suchém a větrném počasí.

 

Pokud vám v minulých 2 týdnech zpravodaj nedorazil, stalo se tak z důvodu technických potíží na naší straně, za což se omlouváme. Oba zpravodaje naleznete v našem archivu: http://www.pylovasluzba.cz/archiv-pis.

Vaše pylová informační služba

Zhodnocení minulého týdne

Chladnější počasí minulých dní způsobilo přechodné pozastavení pylové sezony. Pylových alergenů bylo v ovzduší spíše jen menší množství. Stále dominoval pyl olše, pylu lísky již pozvolna ubývá. Poměrně málo bylo také pylu slabě alergizujícího topolu, hojněji byla zastoupena pouze pylová zrna parkových cypřišovitých.

© 2018 MUDr. Ondřej Rybníček, Vytvořil a spravuje MeDitorial. ISSN 1802-5587 | Prohlášení | Odhlášení zpravodaje